Užijte si výšlap na Praděd

Jeseníky patří k často navštěvovaným turistickým místům. Dominující horou s výškou 1492 metrů je Praděd. Už dříve na vrcholu stávala chýše, která poskytovala skrýš před proměnlivým počasím návštěvníkům a turistům. Dnes už na vrcholu Pradědu najdeme známý vysílač, který o výšce 146,5 metrů poskytuje nejvyšší výhledový bod v celé České Republice, díky vystavěnému vysílači totiž převyšuje i nejvyšší horu u nás Sněžku.

V 19. století stála na vrcholu hory věž, kterou postavili samotní turisté. Ve svém volném čase ji sami stavěli a financovali z vlastní kapsy. Tehdejší dobou byla doménou, dosáhla do výše přibližně 33 metrů. Časem však byla věž z bezpečnostních důvodů pro veřejnost uzavřena a rekonstrukce neproběhla. Později se celá věž zřítila, namísto ní byl postaven již zmíněný vysílač. Dále zde stojí také restaurace a hotel pro případné turisty, kteří zde chtějí na svých cestách přenocovat. Plánujeme-li cestovat na víkend, nebo dovolenou do hor s možností přespání, můžeme využít také slevy na ubytování v Jeseníkách. Slevy na ubytování na horách jsou ideální způsob, jak cestovat levně a přitom kvalitně.

Bájemi a pověstmi opředená hora

I k hoře Praděd se vážou pověsti a báje s neuvěřitelnými příběhy. Praděd míval mnoho jmen, jež se stále měnily, než se jedno ustálilo a ujalo jméno Praděd. V pověstech se vždy zjevuje muž, duch samotných hor s dlouhými bílými vousy, který chrání horu, přírodu a také pomáhá druhým a to jak uvědoměním, tak zkušenostmi. Vypráví se například příběh o ovčákovi, který byl chamtivý a závistivý, chtěl si žít v blahobytu. Jednou se mu stařec zjevil s tím, že za nejcennější ovci z jeho stáda mu dá tolik zlaťáků, kolik se mu do kapes vejde.

Hoch souhlasil a daroval starci svou nejlepší ovci. Praděd ho zavedl do útrob hory, kde bylo skryto bohatství. Ovčák byl však chamtivý a nabral si více, než mohl pobrat. Východ z jeskyně však zmizel, což považoval za pomstu děda. Byl už zoufalý a smířený s tím že zde umře, avšak děd se ještě jednou zjevil a ovčák upadl do spánku. Po probuzení s prázdnými kapsami si uvědomil, že pro něj byl nejcennější jeho vlastní život.

Využijte aktuální slevy na pobyty v Jeseníkách a poznejte na vlastní oči krásu Pradědu!

Leave a Reply